Zalety oraz koszty instalacji wentylacji mechanicznej.

Zalety oraz koszty instalacji wentylacji mechanicznej.

Warto przeczytać

System wentylacji mechanicznej wraz z urządzeniem rekuperatorem zapewnia sprawną wymianę powietrza niezależnie od warunków atmosferycznych na zewnątrz, a także przyczynia się do redukcji utraty ciepła nawet o połowę. Poniżej pragniemy przybliżyć Państwu zalety instalacji wentylacji mechanicznej, a także wszelkie koszty wynikające z jej montażu.

Zalety instalacji wentylacji mechanicznej wraz z rekuperatorem.

W dzisiejszych czasach w domach jednorodzinnych przeważnie stosuje się najprostszy system wentylacji, który wymienia powietrze dzięki naturalnej sile jego wyporu. Najważniejszymi zaletami tego systemu to przede wszystkim niski koszt instalacji, a także prostota wynikająca z braku mechanizmów, które mogłyby ulec awarii oraz urządzeń, które wymagałyby energii elektrycznej potrzebnej do zasilania.

Coraz bardziej zyskuje na popularności system wentylacji mechanicznej wraz z rekuperatorem, który pomimo droższych kosztów montażu oraz bardziej skomplikowanej instalacji, posiada szereg zalet, które działają na korzyść z używania. Dużo klientów, którzy korzystają z systemu wentylacji mechanicznej, jest zadowolonych z komfortu urządzeń. Dzieję się tak dzięki wymianie ciepła bez względu na warunki atmosferyczne. Ponadto latem urządzenie ochładza pomieszczenia, dzięki stosowaniu dodatkowego gruntownego wymiennika ciepła.

Popularność systemu wynika z rekuperacji. Jest to zjawisko odzyskiwania ciepła z powietrza pomieszczeń, w których zamontowane są wentylatory. Wpływa to przede wszystkim na zmniejszenie zapotrzebowania energii do ogrzewania nawet do kilkudziesięciu procent w porównaniu ze stosowaniem standardowej grawitacyjnej wentylacji. Dzięki temu zjawisku jest coraz częściej montowane w nowoczesnych domach energooszczędnych.

Koszty montażu wentylacji mechanicznej.
Wysokiej klasy rekuperator dla przeciętnej wielkości domu jednorodzinnego można kupić w granicach cenowych od 4 do 6 tysięcy złotych. Natomiast urządzenia o najlepszych parametrach kosztują nawet do kilkunastu tysięcy złotych. Koszt instalacji systemu wentylacji wynosi około 5 tys zł.

Podejmując decyzję dotyczącą wyboru systemu wentylacji mechanicznej wraz z odzyskiwaniem ciepła, należy także rozważyć dodatkowy zakup gruntownego wymiennika ciepła, tak zwanego GWC, który zdecydowanie zwiększa sprawność odzysku energii. Dzieje się tak dzięki zasysaniu do rekuperatora zawsze ciepłego powietrza, w którym nie są zamarzane skropliny. Automatyczne zatrzymywanie się wentylatora wpływa na usuwanie lodu, powstającego poprzez blokowanie przepływu powietrza. Podczas odzyskiwania ciepła następuje zjawisko topnienia lodu w momencie, w którym wzrasta temperatura wymiennika. Wykonanie GWC to koszt nawet 10 tysięcy złotych. Instalacja gruntownego wymiennika ciepła wpływa na znaczną oszczędność energii ogrzewania, a także na efekt chłodzenia każdego pomieszczenia podczas okresu letniego, w momencie oddawania gorącego powietrza do gruntu, który jest znacznie chłodniejszy.

Podliczając koszty montażu systemu wentylacji mechanicznej dla domu jednorodzinnego waha się w granicach od kilkunastu do nawet 20 tysięcy złotych, w zależności od wyboru rekuperatora. W momencie, w którym zdecydują się Państwo przed rozpoczęciem planowanej budowy, koszty instalacji będą stosunkowo mniejsze, ponieważ podczas montażu w wykończonym wnętrzu koszty są znacznie większe z tytułu dodatkowych prac remontowych.

Wydatek za zakup i montaż wentylacji mechanicznej z rekuperatorem i odzyskiem ciepła, ma szanse na bardzo szybki zwrot kosztów w postaci zdecydowanie niższych rachunków za ogrzewanie, szczególnie w domach, w których jest ono uzyskiwane z gazu płynnego, oleju opałowego, czy także energii elektrycznej. Gdy montaż i instalacja została wykonana prawidłowo, koszty ogrzewania mogą zostać pomniejszone nawet o kwotę od tysiąca do dwóch tysięcy złotych rocznie w porównaniu z naturalnym systemem wentylacją grawitacyjną w domu. Przy montażu rekuperatora należy także pamiętać o czyszczeniu filtrów wentylacyjnych i raz na kilka miesięcy wymieniać na nowy.

https://www.bartosz.com.pl/

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments