Opony używane? Nie, dziękuję!

Opony używane? Nie, dziękuję!

Aktulności Firma Poradnik Klienta

Używane opony kuszą, nie od dziś wiadomo, że niska cena i duży wybór różnorodnej klasy modeli zachęcają wielu kierowców do zakupu — czy słusznie? Czy używane opony są rzeczywiście dobrym rozwiązaniem?

Opony używane? Nie, dziękuję!

Używane opony i niebezpieczeństwa, jakie wynikają z ich użytkowania

Według ostrożnych szacunków nawet 30% polskich kierowców decyduje się na zakup opon używanych, o których historii praktycznie nic nie wie. Bardzo często osoby kupujące opony używane nie zdają sobie nawet sprawy z tego, jak łatwo je uszkodzić – wystarczy bowiem jazda z niedopompowanymi kołami czy „przygoda” z krawężnikiem, aby uszkodzeniu uległy warstwy wewnętrzne opony, a tego niestety nie da się wykryć „na oko”. Kupując opony używane, należy zdawać sobie sprawę z tego, że bardzo często pochodzą one z aut powypadkowych. Choć żaden sprzedawca nam tego nie powie, podczas zderzenia i dużych impulsów sił, które działają na koła, bardzo często zniszczeniu ulega wewnętrzna struktura opony, która wykonana jest ze stalowego lub tekstylnego kordu. Tego typu defekt jest bardzo trudny do zweryfikowania. Niestety montując taką oponę w swoim samochodzie, narazić się możemy nawet na jej eksplozję podczas jazdy.

Warto wiedzieć, że nowe opony przed wypuszczeniem ich na rynek przechodzą kontrolę rentgenowską, tak aby móc wykryć wszystkie ewentualne wady, które mogłyby stanowić potencjalne niebezpieczeństwo podczas jazdy, kiedy jednak decydujemy się na zakup opon używanych, świadomie rezygnujemy z takiego zabezpieczenia i jesteśmy zmuszeni polegać na słowie sprzedawcy – czy rzeczywiście tak chcemy dbać o nasze bezpieczeństwo? Warto sobie samemu szczerze odpowiedzieć na to pytanie.

Czy zakup opon używanych się opłaca?

Wiele osób decydujących się na opony używane jako oczywistą zaletę tego rozwiązania podaje oszczędności. W tym miejscu warto się jednak zastanowić nad sensem tego stwierdzenia – używane opony, które na pierwszy rzut oka wyglądają bardzo dobrze (co oczywiście wcale nie oznacza, że jest tak w rzeczywistości) kosztują zazwyczaj tyle samo co nowe opony niższej klasy. Jeżeli więc mamy ograniczone środki to czy nie lepiej zdecydować się na zakup nowych opon z niższej półki, jednak takich, o których wiemy, że nie posiadają żadnych uszkodzeń, które mogłyby stanowić potencjalne zagrożenie podczas jazdy?

Kolejną sprawą jest data produkcji opon – jeżeli decydujemy się na nowe opony, to zawsze chcemy te wyprodukowane najlepiej kilka tygodni temu, a co z tymi używanymi? W ich przypadku w ogóle nie zwracamy uwagi na ten parametr, kupując bardzo często stare, ale „markowe” opony. O wiele lepszym rozwiązaniem byłoby wybrać nowe opony, które poleżały np. rok w magazynie i teraz oferowane są ze znacznym upustem – tego typu promocji nie brakuje, wystarczy się jedynie rozejrzeć.

Nawet jeżeli część ofert dotyczących sprzedaży opon używanych jest warta uwagi, to w gąszczu ogłoszeń, niezwykle trudno je będzie wyłowić. Jeżeli chodzi o zakup takich opon, rozwiązanie to lepiej traktować jako ostateczność i zamiast rozglądać się wśród używanych opon klasy premium, poszukać nowych opon tańszych marek. W przypadku podjęcia takiej decyzji można być bowiem pewnym tego, że kupiony przez nas produkt jest pełnowartościowy i sprawny technicznie, a co za tym idzie bezpieczny.

Artykuł powstał dzięki portalowi leasing uproszczony

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments