Jak wybrać dobre opony zimowe?

Jak wybrać dobre opony zimowe?

Aktulności Artykuł Miesiąca Poradnik Klienta

Zima zbliża się do nas małymi krokami. Gdy temperatury spadają poniżej 10 stopni Celsjusza, zaczynamy coraz bardziej to odczuwać. Warto jest wtedy pomyśleć nie tylko nad cieplejszymi ubraniami w naszej szafie, ale także nad wymianą opon w naszym samochodzie.

Jak wybrać dobre opony zimowe?

 

Czemu warto już się nad tym zastanowić? Po to, aby kupić taniej przed sezonem, dokonać rozsądnego wyboru i uniknąć kolejek, gdy spadnie śnieg. Od czego zacząć poszukiwania naszych opon? Na pewno warto jest zajrzeć na do internetu. Będzie to rozsądne miejsce do porównania cen i parametrów, a także zapewni nam największy wybór.

Najpierw zacznij od tego, aby sprawdzić, jakie są zalecania producenta naszego auta, odnośnie wymiarów naszych opon. Gdy już je znamy, musimy dokonać wyboru czy będą to opony bieżnikowane (tzw. nalewki, zregenerowana stara opona), używane czy nowe. Radziłbym kupić nowe, gdyż w reszcie przypadków możemy kupić kota w worku. Teraz musimy wybrać markę. Producentów możemy podzielić na trzy klasy: ekonomiczna, średnia i wysoka.

 

Aby dowiedzieć się, jaki producent jest postrzegany w danej kategorii, użyj wyszukiwarki internetowej. Warto jest się zastanowić nad klasyfikacją naszych opon ze względu na parametry: opór toczenia, przyczepność na mokrej powierzchni oraz hałas. Im bliżej klasy „A” tym lepiej, a hałas im mniejsza wartość decybeli. Zwróć także uwagę na datę produkcji. Mieszanka gumowa z wiekiem, prowadzi do tego, że nasza opona nie będzie się zachowywać tak jak, powinna, dlatego nie kupuj opon, których wiek przekracza 5 lat.

Nasz wybór powinien polegać na tym, że musimy dostosować kwotę, jaką możemy wydać na zakup opon do ich, jakości. Im mniejsze posiadamy doświadczenie w prowadzeniu pojazdów, tym na opony powinniśmy przeznaczyć stosunkowo więcej. Nie każdy zdaje sobie sprawę, że powierzchnię przyczepności naszego auta, możemy porównać do kartki papieru A4. Jest to niewiele, jak na masę pojazdu, jakakolwiek by ona nie była. Często pojawiają się na drodze, sytuacje ekstremalne, które mogą nas zaskoczyć podczas zimy, nawet, gdy jesteśmy dobrymi kierowcami. Gdy będziemy musieli wykonać awaryjne hamowanie na śniegu, każdy metr jest ważny. To może decydować o naszym życiu czy śmierci. Jak pokazują różne testy, opony gorszej marki, o niższych parametrach czy bieżnikowane mają dłuższą drogę hamowania. Z tego względu powinniśmy zakupić jak najlepsze opony. Jeśli posiadasz je z poprzednich sezonów, sprawdź czy ich bieżnik nie jest mniejszy jak 4mm, gdyż wtedy może się pogorszyć, jakość naszej trakcji.

Aby nie czekać, gdy zaskoczy nas śnieg, zacznij już teraz od wstępnej analizy, jakie możesz wybrać opony na sezon zimowy. Pamiętaj, przy wyborze, że to od nich zależy Twoje bezpieczeństwo, oraz innych uczestników ruchu drogowego.

Artykuł powstał dzięki portalowi Lombard Kołobrzeg

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments